Համաշխարհային պատմության և արտասահմանյան տարածաշրջանագիտության ամբիոն
Համաշխարհային պատմության և արտասահմանյան տարածաշրջանագիտության ամբիոնը, որպես առանձին ուսումնա-գիտական միավոր, հիմնադրվել է 2006 թվականին՝ որպես համահամալսարանական ամբիոն: Մինչև 2011 թվականը ամբիոնը սպասարկում էր հիմնականում պատմական առարկաներ։
2011 թվականից ամբիոնի բազայի վրա բացվել են «Չինագիտություն» և «Ճապոնագիտություն» ուղղությունները, որոնց շնորհիվ ամբիոնը, մնալով համահամալսարանական, միաժամանակ դարձել է նաև թողարկող։
2012 թվականին ամբիոնը դարձավ Հումանիտար գիտությունների ինստիտուտի մաս։
2024 թվականից ամբիոնը մտել է Միջազգային հարաբերությունների և հասարակաքաղաքական գիտությունների ինստիտուտի կազմ։
Ամբիոնի գիտական գործունեության հիմնական ուղղությունները պայմանավորված են նրա բազմակողմանիությամբ, որն արտացոլված է հենց անվանման ձևակերպման մեջ: Համաշխարհային պատմության և արտասահմանյան տարածաշրջանագիտության ամբիոնը, ունենալով համեմատաբար փոքր աշխատակազմ, իրականացնում է համաշխարհային պատմության, ռուսագիտության, հայագիտության, կովկասագիտության, արևմտագիտության, սինոլոգիայի, ճապոնագիտության քաղաքակրթությունների տեսության և պատմության վերաբերյալ արդիական հարցերի բավականին լայն շրջանակի գիտական մշակում, հետազոտություն և այլն։
Ամբիոնը պարբերաբար կազմակերպում է միջազգային գիտաժողովներ, սիմպոզիումներ և սեմինարներ պատմագիտության, դասականագիտության, միջնադարագիտության, ռուսագիտության, սինոլոգիայի, ճապոնագիտության, կրոնագիտության, մշակութաբանության և այլնի վերաբերյալ, հրատարակում է հոդվածների և կոլեկտիվ մենագրությունների ժողովածուներ, ուսումնական նյութեր և այլն:
Ամբիոնում գործում են մի քանի համալսարանական և միջազգային գիտա-հետազոտական խմբեր: Վարպետության դասեր անցկացնելու համար հրավիրվում են օտարերկրյա և տեղական առաջատար փորձագետներ։ Ամբիոնի շրջանավարտները պահանջված են ՀՀ-ում և արտերկրում։
Ամբիոնը զարգանում է դինամիկ և նպատակաուղղված։
ԲԱԿԱԼԱՎՐԻ ԱՍՏԻՃԱՆ
«Արտասահմանյան տարածաշրջանագիտություն»
Ռուսական սեկտոր, առկա ուսուցում
«Ֆրանկոֆոն երկրների արտասահմանյան տարածաշրջանագիտություն»